Image
Tel: +48 22 400 78 76

Pielęgnacja osoby leżącej

Początki pracy w charakterze opiekuna osoby starszej niemal zawsze są trudne. Trudności te wiążą się ze stanem zdrowia podopiecznego, stopniem jego samodzielności i rodzajem schorzeń. Większość osób potrzebujących codziennej opieki zmaga się z chorobami typowymi dla wieku starczego, takimi jak: zaburzenia pamięci, depresja, choroba Parkinsona, otępienie starcze, inkontynencja, cukrzyca, choroba Alzheimera, reumatyzm, miażdżyca, nowotwory czy osteoporoza. Im bardziej zaawansowane stadium choroby, tym opieka nad seniorem bywa trudniejsza. Dlatego warto ułatwić sobie wykonywanie codziennych obowiązków i sprawić by były mniej stresujące. Poznaj nasze sprawdzone sposoby J

Sprzęt medyczny i rehabilitacyjny

Sprzęt medyczny i rehabilitacyjny ma podstawowe znaczenie w codziennej opiece nad osobą leżącą. Przede wszystkim należy zadbać, by pokój, w którym senior przebywa najczęściej i w którym odbywają się czynności pielęgnacyjne był właściwie wyposażony. W zależności od indywidualnych potrzeb może to być: łóżko rehabilitacyjne z możliwością regulacji, wózek inwalidzki dla pacjenta siadającego, chodzik, urządzenie monitorujące czynności życiowe i inne.

Odpowiednie ułożenie ciała podczas pielęgnacji jest niezwykle istotne, podobnie jak zachowanie właściwej kolejności czynności higienicznych. Układając podopiecznego na boku zapewnisz mu większy komfort, a sobie ułatwisz dotarcie do trudniej dostępnych miejsc.

Jednorazowe artykuły higieniczne i specjalistyczne środki czystości

Jeśli zmieniasz pieluchy na łóżku, tam także myjesz podopiecznego czy podajesz posiłki, pamiętaj o zabezpieczeniu materaca przed zabrudzeniem. W tym celu warto skorzystać z jednorazowych podkładów higienicznych. Pamiętaj o każdorazowej ich wymianie! Stanowią one duże ułatwienie w pielęgnacji osoby leżącej. Można wziąć pod uwagę zastąpienie wody i mydła specjalistycznymi środkami myjącymi, które nie wymagają spłukiwania. Na co dzień, warto korzystać z jednorazowych artykułów higienicznych, takich jak: chusteczki nawilżane, antybakteryjne i mokre ręczniki. Wybierając tego rodzaju produkty należy zwróć uwagę na ich jakość. Istotna jest wysoka zawartość substancji myjących oraz brak lub niewielka ilość konserwantów, które potencjalnie mogą wywoływać reakcje alergiczne i podrażnienia na skórze.

Artykuły przeciwodleżynowe

Odleżyny to duże zagrożenie dla pacjentów leżących. Świetnym rozwiązaniem są materace przeciwodleżynowe. Warto także używać specjalnych podkładek pod nadgarstki, kostki, kark czy kolana. Bardzo ważna jest częsta zmiana pozycji seniora (przynajmniej raz na 2 godziny).

Aby zapobiegać powstawaniu odleżyn, odzież i pościel powinny być zawsze suche. Należy także pamiętać o stosowaniu kremów i maści zapobiegających odleżynom. Większość z nich można kupić w aptece, bez recepty.